اورینگ وایتون

واشر پلیت مبدل حرارتی
واشر پلیت مبدل حرارتی
آگوست 14, 2018
دیافراگم پی تی اف ای
آگوست 18, 2018
ریختگی گردگیر پلی اورتان درسایزهای بزرگ

اورینگ وایتون

اورینگ وایتون

اورینگ (ORING) : نوعی آب بند به شکل دایره‌ از جنس لاستیک می باشد . کاسه نمد وایتون ، پکینگ وایتون ، واشر وایتون ، گردگیر وایتون از محصولات مرتبط با وایتون می باشد .

اورینگ وایتون از رایج ترین و پرکاربردترین و همچنین ارزان ترین آب بندهای رینگی و یا آب بند های الاستومری است که به صورت دو طرفه در سیستم های دینامیکی و استاتیکی وظیفه آب بندی را بعهده دارد . البته لازم به ذکر است که هزینه اورینگ وایتون در مقایسه با اورینگ NBR بالاتر می باشد .

ریختگی گردگیر پلی اورتان درسایزهای بزرگ

اورینگ وایتون

از مزیت های خاص اورینگ وایتون می توان به کارکرد راحت و نصب بسیار ساده آنان با توجه به مقاومت بالای آنها در برابر پارگی و انعطاف پذیری آنها نام برد .

تولید آسان و قیمت پایین و مناسب اورینگ ها نیز از دیگر محاسن استفاده از این قطعه لاستیکی پرکاربرد است .

اصولا اورینگ ها به طور معمول از سایزداخلی 2 الی 700 میلی متر و ضخامت 1 تا 20 میلی متر را شامل می شود که وظیفه اصلی در آب بندی اغلب ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و خانگی و کشاورزی و دیگر صنایع خاص را بعهده دارند .

اورینگها دو ویژگی خاص و متمایز کننده از دیگر قطعات لاستیکی دارند :

1)اندازه و ابعاد آن

2)جنس خاص یا نوع متریال آنها

سایز اورینگ وایتون با نمایش دادن دو مولفه از سه مولفه ی قطر داخلی ، قطر خارجی و ضخامت مشخص می شود . برای انتخاب ابعاد و سایز اورینگ ها با بیشترین عمر عملی و بهترین عملکرد و کارایی باید به تورم احتمالی و گسترش دمایی بالای آن توجه کنیم .

اصولا باید به نحوی سایز و اندازه اورینگ را انتخاب کنیم که حجم شیاری که اورینگ در آن جا می گیرد نیم 5% کمتر از حجم اورینگ باشد و همچنین سایز اورینگ ها کمی کوچک تر از سایزخارجی شیار باشد تا آب بندی به بهترین نحوه ممکن صورت پذیرد .

در آب بندی تاسیسات مکانیکی و دستگاه های صنعتی با اورینگ ها مخصوصا حالت هایی که اورینگ وایتون بصورت دینامیکی مورد بهره برداری قرار می گیرد باید به این مسئله توجه نمود که فاصله (شکاف) بین قطعات اصلی طبق استاندارد باشد . زیرا ممکن است بر حسب فشار اعمال شده ، سرعت دینامیکی قطعه و سختی اورینگ مورد استفاده ، اورینگ ها جابجا شده و بین شکاف قرار گیرند و در نتیجه اورینگ از بین می رود . برای رفع این مشکل می توان اورینگ ها را با واشر های پلاستیکی تقویت کرد .

در ضمن باید به این نکته توجه داشت که اورینگ ها را نمی توان جایگزین رینگ های پیچیده تر که غالبا در پیستون ها و شافت پمپ ها استفاده می شود و به صورت لبه دار و مخروطی هستند و اغلب عمل آب بندی دینامیکی را انجام می دهند .

جنس اورینگ ها از مواد پلیمری تی اس ایو تی پی ای ها می باشد که عمدتا از خانواده ی ترکیبات الاستومرز استفاده می شود و بصورت نادر در برخی کاربردها از تفلون ها نیز استفاده می شود .

طراحی اورینگ ها نسبتا ساده است و با استفاده از قوانین ساده برای هندسه ی شیارها آب بند به دست می آید . تمایل اورینگ ها برای برگشتن به شکل اولیه آن زمانی که مقطع فشرده است از اورینگ وایتون یک آب بندی عالی می سازد .

اصولا اورینگ از یک مقطع دایره ای الاستومریک طراحی شده است که فشرده سازی اولیه را فراهم می نماید . نیروی مورد نیاز برای فشرده کردن اورینگ نتیجه دوام و قطر مقطع آن است . کشش اورینگ برای فشرده سازی آب بند با کاهش مقطع عرضی که باعث کاهش پتانسیل اورینگ می شود تاثیر می گذارد .

در فشار صفر و یا بسیار کم و پایین انعطاف پذیری طبیعی لاستیکی را فراهم می کند و عملکرد آب بند می تواند با افزایش فشار بهبود می یابد . این افزایش فشار در محیط های دینامیکی عملکرد آب بندی را ضعیف می کند . فشار قطری نیروی اصطحکاکی بین اورینگ و شیاری که در آن قرار گرفته شده است فراهم می کند و باعث آب بندی می شود .

در فشار های بالا ترکیب لاستیکی به شکاف جریان می یابد و آن را به طور کامل در برابر نشت قرار می دهد تا زمانی که فشار اعمال شده به اندازه کافی برای غلبه بر نیروهای اصطحکاک و تغیر شکل اورینگ به شکاف کوچک باشد طراحی اورینگ ها به گونه ای است که هنگامی که در شیار قرار می گیرند 7%یا کمی بیشتر جمع می شوند . اگر فشاری که سیال به اورینگ وارد می کند زیاد باشد اورینگ به بیرون از شیار رانده می شود .

مجموعه صمدی گروپ تولید کننده لرزه گیر لاستیکی ، دیافراگم لاستیکی ، کوپلینگ لاستیکی ، اورینگ وایتون و شیلنگ وایتون  ، اورینگ ، اورینگ سیلیکون ، اورینگ NBR ، اورینگ HNBR ، اورینگ کالرز ، اورینگ ACM ، اورینگ AEM  ، کاسه نمد ، واشر پلیت مبدل حرارتی آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی در سرتاسر میهن عزیزمان می باشد .

جهت ارتباط و مشاوره  میتوانید با شماره تلفنهای : 02133901826 و 02133971179 و تلفن همراه :09124114005 و 09104114005 تماس حاصل فرمایید .