اورینگ وایتون

سه راهی سوپاپ ماشین لباسشویی شویی
فوریه 17, 2021
دیافراگم لاستیکی|کوپلینگ لاستیکی|لرزه گیر لاستیکی
ویدئو و کلیپ ها
جولای 14, 2021
ریختگی گردگیر پلی اورتان درسایزهای بزرگ

اورینگ وایتون

پخش عمده اورینگ وایتون | قیمت اورینگ وایتون | نمایندگی اورینگ وایتون | فروش عمده اورینگ وایتون تهران

صمدی گروپ تولید کننده انواع اورینگ وایتون با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت ، همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش در تهران و شهرستان ها

وایتون چیست (Viton)؟

نوعی لاستیک مصنوعی و الاستومر فلوئوروپلیمر با نام تجاری وایتون است که اصطلاحا به آن نسوز هم می گویند. وینیلیدین فلوراید هگزا فلورو پلیمر نام شیمیایی این محصول می باشد و در استاندارهای ISO با نام FPM شناخته شده است و در رنگ های مشکی ، سفید ، سبز ، زرد ، قهوه ای ، قرمز ، بنفش ، طوسی و نارنجی موجود می باشد . در محیط هایی که میزان حرارت بالا است مانند محیط های نفتی و هیدورکربنی استفاده از لاستیک وایتون به جای لاستیک NBR پیشنهاد می شود .
 • وایتون ها مقاومت بالایی در دمای بین 200- درجه تا 400+ درجه بالای صفردارند .لاستیک وایتون
 • بهترین مقاومت حرارتی را در بین تمام الاستومرها دارند و همچنین در برابر عامل های جوی و ازون دارند.
 • مقاومت در روغن های داغ و ترکیب آلیفاتیک و در هیدروکربن های کلرینه شده و آروماتیک
 • مقاوم در بیشتر اسیدهای معدنی حتی اسیدهای دارای غلطت بالا
 • در برابر پارگی مقاومت نسبتا خوبی دارد .
 • دارای خاصیت لرزه گیری قابل قبولی است .
 • سازگاری بالایی در برابر خورشید و عوامل جوی و فرسایش دارد .
 • سازگاری وایتون با سوخت و روغن مناسب است.

کاربرد وایتون ها :

به طور کلی در قطعاتی که با سوخت و روغن سروکار دارند نظیر صنایع خودروسازی ، هوا فضا ، لوازم خانگی ، صنایع غذایی و شیمیایی کاربرد دارند . از وایتون ها در ساخت غلطک ، اورینگ ، ورق و قطعات لاستیکی و … استفاده می شود. در سیستم های خلاء و مکانهایی که کمترین حد نفوذپذیری گاز را دارند ، در همه نوع مواد شیمیایی ، گریس ها ، حلال ها ، روانکارها و بنزین ها به کار می روند . درزگیرهای سوخت و شفت موتور اتومبیل ، شیلنگ ها و واشرهای خودرویی و قطعه های هواپیما و موشک همگی از جمله قسمت هایی هستند که وایتون ها در آن ها کارایی دارند .

انواع وایتون ها موجود در بازار :

لاستیک وایتون در گریدهای  A , B , F, GBLT , GF  GLT , GFLT , ETP در بازار عرضه می شوند . این محصول به صورت رول در ضخامت 1 الی 10 m.m ، در عرض های 1 – 1.2 و 1.5 m و از ضخامت 10 الی 50 m.m و به صورت ورق در ابعاد 1×2 تولید و ارائه می شود .

 


اورینگ (ORING) چیست ؟

اورینگ نوعی آب بند به شکل دایره‌ از جنس لاستیک جامد می باشد که با قرار گرفتن بین دو سطح تجهیز ، راه سیال را مسدود می کند و مانع از نشت مایع یا گازها می شود . کاسه نمد وایتون ، پکینگ وایتون ، واشر وایتون ، گردگیر وایتون از محصولات مرتبط با وایتون می باشد .اورینگ ها به دلیل شکل ساده و تنوع در سایز و اندازه و جنس قابل استفاده در تمام کارهای صنعتی می باشند و  به عنوان رایج ترین آب بند شناخته شده اند .

جنس اورینگ ها :

اورینگ ها معمولا از جنس مواد الاستومری یا لاستیکی و در گاهی اوقات از مواد دیگری مثل PTFE و یا فلزات ساخته می شوند.

کاربرد اورینگ ها :

به طور کلی اورینگ ها جهت جلوگیری از نشتی بین دو سطح از جنس فلز یا غیر فلز استفاده می شوند .دسته ای از اورینگ ها به عنوان آب بند کننده در حرکت و گروهی دیگر نقش آب بند ثابت را ایفا می کنند .
اصولا اورینگ از یک مقطع دایره ای الاستومریک طراحی شده است که فشرده سازی اولیه را فراهم می نماید . نیروی مورد نیاز برای فشرده کردن اورینگ نتیجه دوام و قطر مقطع آن است . کشش اورینگ برای فشرده سازی آب بند با کاهش مقطع عرضی که باعث کاهش پتانسیل اورینگ می شود تاثیر می گذارد .
در فشار صفر و یا بسیار کم و پایین انعطاف پذیری طبیعی لاستیکی را فراهم می کند و عملکرد آب بند می تواند با افزایش فشار بهبود می یابد . این افزایش فشار در محیط های دینامیکی عملکرد آب بندی را ضعیف می کند . فشار قطری نیروی اصطحکاکی بین اورینگ و شیاری که در آن قرار گرفته شده است فراهم می کند و باعث آب بندی می شود .
در فشار های بالا ترکیب لاستیکی به شکاف جریان می یابد و آن را به طور کامل در برابر نشت قرار می دهد تا زمانی که فشار اعمال شده به اندازه کافی برای غلبه بر نیروهای اصطحکاک و تغیر شکل اورینگ به شکاف کوچک باشد طراحی اورینگ ها به گونه ای است که هنگامی که در شیار قرار می گیرند 7%یا کمی بیشتر جمع می شوند . اگر فشاری که سیال به اورینگ وارد می کند زیاد باشد اورینگ به بیرون از شیار رانده می شود .
در آب بندی تاسیسات مکانیکی و دستگاه های صنعتی با اورینگ ها مخصوصا حالت هایی که اورینگ وایتون بصورت دینامیکی مورد بهره برداری قرار می گیرد باید به این مسئله توجه نمود که فاصله (شکاف) بین قطعات اصلی طبق استاندارد باشد . زیرا ممکن است بر حسب فشار اعمال شده ، سرعت دینامیکی قطعه و سختی اورینگ مورد استفاده ، اورینگ ها جابجا شده و بین شکاف قرار گیرند و در نتیجه اورینگ از بین می رود . برای رفع این مشکل می توان اورینگ ها را با واشر های پلاستیکی تقویت کرد .
در ضمن باید به این نکته توجه داشت که اورینگ ها را نمی توان جایگزین رینگ های پیچیده تر که غالبا در پیستون ها و شفت پمپ ها استفاده می شود و به صورت لبه دار و مخروطی هستند و اغلب عمل آب بندی دینامیکی را انجام می دهند ، کرد .
اورینگ وایتون

اورینگ وایتون

سایز اورینگ ها :

سایز اورینگ وایتون با نمایش دادن دو مولفه از سه مولفه ی قطر داخلی ، قطر خارجی و ضخامت مشخص می شود . برای انتخاب ابعاد و سایز اورینگ ها با بیشترین عمر عملی و بهترین عملکرد و کارایی باید به تورم احتمالی و گسترش دمایی بالای آن توجه کنیم .
اصولا اورینگ ها به طور معمول از سایزداخلی 2 الی 700 میلی متر و ضخامت 1 تا 20 میلی متر را شامل می شود که وظیفه اصلی در آب بندی اغلب ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و خانگی و کشاورزی و دیگر صنایع خاص را بعهده دارند .
اصولا باید به نحوی سایز و اندازه اورینگ را انتخاب کنیم که حجم شیاری که اورینگ در آن جا می گیرد نیم 5% کمتر از حجم اورینگ باشد و همچنین سایز اورینگ ها کمی کوچک تر از سایزخارجی شیار باشد تا آب بندی به بهترین نحوه ممکن صورت پذیرد .

جنس اورینگ ها :

جنس آن بسته به کاربرد این محصول در جاهای مختلف و همچنین شرایط کاری مختلف فرق می کند . جنس اورینگ ها از مواد پلیمری تی اس ایو تی پی ای ها می باشد که عمدتا از خانواده ی ترکیبات الاستومر استفاده می شود و بصورت نادر در برخی کاربردها از تفلون ها نیز استفاده می شود . کامپوندها مواد آماده اولیه از جنس لاستیک می باشند که برای تولید اورینگ و محصولات دیگر لاستیکی استفاده می شوند. عموما اورینگ ها از نظر جنس به NBR ، VITON ، SILICON ، KALERZ ، HNBR تقسیم می شوند .

انواع اورینگ ها از لحاظ جنس :

 • اورینگ وایتون : مقاومت فیزیکی و حرارت بالا در برابر فشار و روغن ها ، اسیدها ، بنزین و آب کلردار
 • اورینگ تفلونی
 • اورینگ فلوروسیلیکون
 • اورینگ متری
 • اورینگ HNBR : مقاومت سایشی و فشار بالا و مقاوم در برابر انواع مواد هیدروکربوری و روغن ها
 • اورینگ کالرز
 • اورینگ نئوپرن-کلوروپرن
 • اورینگ اتیلن پروپیلن
 • اورینگ با روکش فلورین
 • اورینگ افلاس
 • اورینگ نیتریل NBR : مقاوم در برابر سایش و روغن های معدنی و گریس ها و حرارت . به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر محصولات نفتی و همچنین مقاومت در دمای بالا ، نیتریل بیشترین استفاده را از میان الاستومرها امروزه در صنعت آب بندی داراست.

اورینگها دو ویژگی خاص و متمایز کننده از دیگر قطعات لاستیکی دارند :

1) اندازه و ابعاد آن
2)جنس خاص یا نوع متریال آنها

اورینگ وایتون چیست؟

اورینگ وایتون از رایج ترین و پرکاربردترین و همچنین ارزان ترین آب بندهای رینگی و یا آب بند های الاستومری است که به صورت دو طرفه در سیستم های دینامیکی و استاتیکی وظیفه آب بندی را بعهده دارد . اصطلاحات FPM، FKM و Viton همگی نام های یک لاستیک مصنوعی سنتز شده یا به عبارت دیگر یک پلیمر فلوئورو الاستومر هستند . وایتون ها به طور کلی با هیدروکربن ها سازگاری بالایی دارند . اما با کتون هایی نظیر استون و متیل اتیل کتون ، حلال های استر مانند اتیل استات ، آمین ها و اسید های آلی مانند اسید استیک سازگاری ندارند. وایتون برای استفاده در سیستم های بخار یا آب داغ مناسب نیستند ، با این وجود ، می توان در سیستم های هیدروکربنی مخلوط با آب داغ از اورینگ وایتون استفاده کرد.

مشخصات اورینگ وایتون :

نسبت بهNBR و سیلیکون سنگین تر بوده و رنگ آن براق نیست . اورینگ وایتون یا نسوز در اثر کشیدن یا کارکرد در روغن ، گازويیل و بنزین حالت خود را حفظ می کند . البته لازم به ذکر است که هزینه اورینگ وایتون در مقایسه با اورینگ NBR بالاتر می باشد .
اورینگ وایتون ضد روغن ، هیدرولیک ، ضد اسید ، ضد بنزین ، ضد حلال ها و ضد سایش بوده و از اورینگ های معمولی و NBR فشار بسیار بیشتری را تحمل می کند . اورینگ های وایتون به دلیل مقاومت مناسب در برابر حرارت بالا و مواد شیمیایی خورنده یک جایگزین مطمئن به جای اورینگ های نیتریل هستند .

مزایای اورینگ وایتون چیست؟

از مزیت های خاص اورینگ وایتون می توان به کارکرد راحت و نصب بسیار ساده آنان با توجه به مقاومت بالای آنها در برابر پارگی و انعطاف پذیری آنها ، شکل ساده ، اشغال فضای کم و وجود آن در سایز و اندازه ها و متریال لاستیکی متنوع نام برد .
تولید آسان و قیمت پایین و مناسب اورینگ ها نیز از دیگر محاسن استفاده از این قطعه لاستیکی پرکاربرد است .
طراحی اورینگ ها نسبتا ساده است و با استفاده از قوانین ساده برای هندسه ی شیارها آب بند به دست می آید . تمایل اورینگ ها برای برگشتن به شکل اولیه آن زمانی که مقطع فشرده است از اورینگ وایتون یک آب بندی عالی می سازد .

کاربرد اورینگ وایتون :

اورینگ وایتون با توجه به تراکم مولکولی پایین و مقاومت دمایی (میانگین مقاومت دمایی اورینگ وایتون از 20- درجه سانتیگراد تا 200+ درجه سانتیگراد می باشد.) و شیمیایی بالایی که دارد کاربرد فراوانی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع هوایی و صنایع خودرو و … کاربرد دارد . امروزه در شیرهای صنعتی مانند شیر توپی ، شیر پروانه ای ، شیر فلکه کشویی ، شیر سوزنی و شیر کشویی چاقویی استفاده از اورینگ وایتون بسیار چشمگیر می باشد و به عنوان یکی از اجزای اصلی شیرها به حساب می آید .

جهت دریافت لیست قیمت اورینگ وایتون و استعلام قیمت به روز سال 1400 مجموعه صمدی گروپ می توانید با شماره های ۳۳۹۷۱۱۷۹-۰۲۱ و ۳۳۹۰۱۸۲۶-۰۲۱ تماس بگیرید. فروش تخصصی اورینگ وایتون در تهران با سالها تجربه و تضمین کیفیت و گارانتی محصول


در ادامه بعد از آشنایی با اورینگ وایتون به ذکر مشخصات تعدادی از اورینگ های دیگر می پردازیم :
 • اورینگ سیلیکون :

اورینگ سیلیکون که به اورینگ نسوز و بهداشتی معروف است در صنایع داروسازی و صنایع غذایی بسیار پرکاربرد می باشد . این اورینگ در آب و الکل حل نمی شود ولی در حلال های آلی قابلیت انحلال دارد ، در برابر اشعه ماوراء بنفش ، حرارت بالا و همچنین هوای فشرده مقاوم بوده و به همین دلیل به عنوان سیال هیدرولیک ، روان کننده ، درزگیر و رزین های لایه کاری کاربرد دارد. لازم به ذکر است که این اورینگ ها در برابر حرارت مستقیم مقاوم نیستند و مقاوم در برابر حرارت غیرمستقیم می باشند. اورینگ سیلیکونی در سایز های استاندارد تولید می شود اما چنانچه نیاز به اورینگ سیلیکونی در قطر بالا باشد به صورت متری ساخته شده و با چسب به صورت حلقه در می آید که به نام اورینگ متری سیلیکون در بازار عرضه می شود . این اورینگ ها به روش قالب گیری تزریقی و قالب گیری با فشار و یا انتقالی تولید می شوند.
 • اورینگ کالرز :

اورینگ کالرز kalrez) FFKM) یک نوع اورینگ لاستیکی از جنس پرفلوروالاستومر است که اولین بار یک شرکت آمریکایی به نام دوپونت آن را تولید و آن را با نام تجاری کالرز روانه بازار کرد . از خصوصیات بارز اورینگ کالرز استحکام بالا ، مقاومت شیمیایی و حرارتی بالا می باشد لذا در صنایع غذایی ، دارویی ، آب بندی در صنایع شیمیایی ، آب بندی در فشار بالا و آب بندی موتور صنایع هوایی و… کاربرد دارد .
انواع اورينگ کالرز در برابر بيش از ۱۸۰۰ ماده شيميايي ، اسيدها ، مقاومت دارند . دسته بندی این نوع اورینگ ها به صورت های زیر است :
اورینگ های کالرز در سايزهای استاندارد AS-568 ، اورینگ های متری کالرز و استاندارد JIS و اورینگ های سفارشی بنا به درخواست مشتری در بازار موجود است .
 • اورینگ انکپسولیتد :

اورینگ انکپسولیتد با هسته وایتون/ سیلیکون و پوسته تفلون نرم (FEP/PFA) اخیرا توانسته اند کاربرد وسیعی در صنایع مختلف پیدا کنند. این اورینگ ها با هسته ی وایتون-سیلیکون به دلیل این که در دمای بالا مقاوم بوده و از طرفی مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد خورنده دارند کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف از جمله صنایع شیمایی و غذایی دارند .
 • اورینگ اتیلن پروپیلن :

اورینگ اتیلن پروپیلن نسبت به اورینگ NBR در دمای بالاتری (حدود 140 درجه سانتی گراد) و مقاوم در برابر بعضی از مواد شیمیای و بخار آب همچنین در برابر اشعه UV می تواند فعالیت کند و در صنایع داروسازی ، غذایی کاربرد دارد .
 • اورینگ PTFE

اورینگ PTFE با رنگ سفید و سختی بالا که می توان گفت نزدیک به سختی پلاستیک می باشد ، در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و دمای کاری بالا را تحمل می کند اما از طرفی به دلیل همین سختی بالا و عدم آب بندی برای فشارهای بالا مناسب نمی باشد . کاربرد این اورینگ در مصارف استاتیک و دینامیک ، سیستم تعلیق خودروها و پیستوله رنگ و صنایع شیمیایی و غذایی می باشد . به دلیل استحکام و سختی بالا، در شرایط استاتیک کاربرد بیشتری دارد.
 • اورینگ فلوروسیلیکون :

اورینگ فلوروسیلیکون معمولا با رنگ آبی شناخته شده و به دلیل این که در دمای بسیار پایین تا -55 درجه سانتی گراد می تواند فعالیت داشته باشد و همچنین در برابر روغن های خورنده مقاومت بالایی دارد از آن در صنایع هوایی ، شیمیایی و آب بندی مکانیکال سیل ها استفاده می کنند .
 • اورینگ NBR :

اورینگ NBR یکی از پر مصرف ترین مواد در صنعت آبندی می باشد و به لاستیک ضدروغن نیز معروف است که به علت کارایی بالا و قیمت پایین مورد استقبال خوبی از سوی صنعتکاران بخصوص در صنعت هیدرولیک و پنوماتیک قرار گرفته است. در صنعت اورینگ NBR با نامهای Nitril و یا BUNA-N نیز شناخته شده است . مواد اولیه ساخت این اورینگ از کشورهای کره جنوبی و تایوان وارد می شود و از جنس کائوچوی طبیعی یا مصنوعی می باشد . در برابر آب ، انواع اسیدها و سیالات هیدرولیکی مقاوت خوبی دارند . مقاومت اورینگ NBR در برابر سایش ، روغن های گیاهی و حیوانی ، ضربه و پارگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند . در واشر های آ ب بندی و لوله ها ، چرم مصنوعی ، پوشش نخ و پارچه ، شیلنگ روغن و گازوئیل ، شیلنگ هیدرولیک کاربرد دارند .
مزایا و معایب اورینگ NBR :
لازم به ذکر است که این اورینگ نسبت به اورینگ وایتون و اورینگ سیلیکون سبک تر می باشد اما طول عمر پایین تری نسبت به وایتون دارد و در برابر حرارت زیاد دفورمه می شود .
 • اورینگ وایتون FKM :

این اورینگ که به نام فلوئورو کربن یا FKM معروف است ، دارای ۶۳ تا ۶۸ درصد فلوئور می باشد ، پرفلئوروالاستومر یا FFKM از فلوئور ۷۳٪ تشکیل شده است که در دماهای بالا مقاومت بسیار خوبی دارد و از مقاومت شیمیایی قابل قبولی نیز برخوردار است. این اورینگ به صورت اورینگ متری FKM در بازار عرضه می شود برای آب بندی سیالات شیمیایی ، اسیدی و سوخت ها کاربرد دارند .
 • اورینگ وایتون ETP :

با مقاومت شیمیایی بالا و عملکرد عالی در صنایع پتروشیمی و تولید نفت ، گریس ، روان کننده PH بالا و خنک کننده کاربرد دارند .
 • اورینگ متری وایتون :

  اورینگ متری صمدی گروپ

  اورینگ متری

اورینگ متری وایتون (Oring Cord Viton ) ، با سختی 70 و 80 دارای قابلیت کششی بالایی می باشد و معمولا در رنگ های مشکی ، قهوه ای و سفید و … تولید می شوند که رنگ مشکی آن به دلیل داشتن کربن در ترکیب خود از وایتون های رنگی استحکام بیشتری دارد . این وایتون ها می توانند حرارت بین 20- درجه تا 200 درجه بالای صفر را تحمل کنند. اورینگ های متری علاوه بر وایتون از مواد اولیه دیگری نظیر NBR و سلیکون نیز ساخته می شوند .

جعبه اورینگ چیست؟

جعبه ی اورینگ ، مجموعه ای از اورینگ های لاستیکی پرکاربرد هستند که در یک جعبه گردآوری شده اند . جعبه های اورینگ در دو سایز کوچک (میلیمتری) و بزرگ (اینچی) و با متریال های مختلف از قبیل ضد روغن nbr ، سیلیکون silicon ضد حرارت بهداشتی و وایتون viton نسوز مونتاژ می شوند که از سایزهای بزرگ اینچی در پروژه های راه و جاده سازی و از سایزهای کوچک میلیمتری در ماشین آلات سبک استفاده می شود .

ابزار اندازه‌گیری اورینگ ها :

از آن جایی که جنس اورینگ ها از لاستیک می باشد لذا اندازه گیری قطر آن ها با ابزارهای معمولی بسیار مشکل است و باید از ابزارهای خاصی استفاده کرد که در شکل ها و اندازه های مختلف جهت تسهیل در اندازه گیری قطر اورینگ ها طراحی شده اند . استفاده از کولیس یا خط کش دور اورینگ به صورت پشت تا پشت یکی از راه های اندازه گیری سایز و ابعاد اورینگ ها می باشد .

مجموعه صمدی گروپ تولید کننده لرزه گیر لاستیکی ، دیافراگم لاستیکی ، کوپلینگ لاستیکی ، اورینگ وایتون و شیلنگ وایتون  ، اورینگ ، اورینگ سیلیکون ، اورینگ NBR ، اورینگ HNBR ، اورینگ کالرز ، اورینگ ACM ، اورینگ AEM  ، کاسه نمد ، واشر پلیت مبدل حرارتی آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی در سرتاسر میهن عزیزمان می باشد .

جهت ارتباط و مشاوره می توانید با شماره تلفنهای : 02133901826 و 02133971179 و تلفن همراه :09124114005 و 09104114005 تماس حاصل فرمایید .