اورینگ وایتون

انواع کوپلینگ لاستیکی
انواع کوپلینگ لاستیکی
نوامبر 20, 2020
لرزه گیر لاستیکی پایه چیلر
لرزه گیر لاستیکی پایه دستگاه های چیلر
نوامبر 29, 2020
ریختگی گردگیر پلی اورتان درسایزهای بزرگ

اورینگ وایتون

پخش عمده اورینگ وایتون | قیمت اورینگ وایتون | نمایندگی اورینگ وایتون | فروش عمده اورینگ وایتون تهران

صمدی گروپ تولید کننده انواع اورینگ وایتون با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت ، همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش در تهران و شهرستان ها

وایتون چیست :

نوعی حلقه از نوع لاستیک و یا پلاستیک می باشند که دارای سطح مقطع دایره شکل بوده و در مدار بسته بصورت دینامیک و استاتیک استفاده می شوند . وینیلیدین فلوراید هگزا فلورو پلیمر نام شیمیایی این محصول می باشد و در استاندارهای ISO با نام FPM شناخته شده است و در رنگ های مشکی ، سفید ، سبز ، زرد ، قهوه ای ، قرمز ، بنفش و نارنجی موجود می باشد .

بهترین مقاومت حرارتی را در بین تمام الاستومرها دارند و همچنین در برابر عامل های جوی و اوزون دارند

اورینگ (ORING) چیست :

نوعی آب بند به شکل دایره‌ از جنس لاستیک می باشد کاسه نمد وایتون ، پکینگ وایتون ، واشر وایتون ، گردگیر وایتون از محصولات مرتبط با وایتون می باشد .

کاربرد اورینگ ها :

به طور کلی اورینگ ها جهت جلوگیری از نشتی بین دو سطح از جنس فلز یا غیر فلز استفاده می شوند .

اصولا اورینگ از یک مقطع دایره ای الاستومریک طراحی شده است که فشرده سازی اولیه را فراهم می نماید . نیروی مورد نیاز برای فشرده کردن اورینگ نتیجه دوام و قطر مقطع آن است . کشش اورینگ برای فشرده سازی آب بند با کاهش مقطع عرضی که باعث کاهش پتانسیل اورینگ می شود تاثیر می گذارد .

در فشار صفر و یا بسیار کم و پایین انعطاف پذیری طبیعی لاستیکی را فراهم می کند و عملکرد آب بند می تواند با افزایش فشار بهبود می یابد . این افزایش فشار در محیط های دینامیکی عملکرد آب بندی را ضعیف می کند . فشار قطری نیروی اصطحکاکی بین اورینگ و شیاری که در آن قرار گرفته شده است فراهم می کند و باعث آب بندی می شود .

در فشار های بالا ترکیب لاستیکی به شکاف جریان می یابد و آن را به طور کامل در برابر نشت قرار می دهد تا زمانی که فشار اعمال شده به اندازه کافی برای غلبه بر نیروهای اصطحکاک و تغیر شکل اورینگ به شکاف کوچک باشد طراحی اورینگ ها به گونه ای است که هنگامی که در شیار قرار می گیرند 7%یا کمی بیشتر جمع می شوند . اگر فشاری که سیال به اورینگ وارد می کند زیاد باشد اورینگ به بیرون از شیار رانده می شود .

در آب بندی تاسیسات مکانیکی و دستگاه های صنعتی با اورینگ ها مخصوصا حالت هایی که اورینگ وایتون بصورت دینامیکی مورد بهره برداری قرار می گیرد باید به این مسئله توجه نمود که فاصله (شکاف) بین قطعات اصلی طبق استاندارد باشد . زیرا ممکن است بر حسب فشار اعمال شده ، سرعت دینامیکی قطعه و سختی اورینگ مورد استفاده ، اورینگ ها جابجا شده و بین شکاف قرار گیرند و در نتیجه اورینگ از بین می رود . برای رفع این مشکل می توان اورینگ ها را با واشر های پلاستیکی تقویت کرد .

در ضمن باید به این نکته توجه داشت که اورینگ ها را نمی توان جایگزین رینگ های پیچیده تر که غالبا در پیستون ها و شفت پمپ ها استفاده می شود و به صورت لبه دار و مخروطی هستند و اغلب عمل آب بندی دینامیکی را انجام می دهند ، کرد .

اورینگ وایتون

اورینگ وایتون

سایز اورینگ ها :

سایز اورینگ وایتون با نمایش دادن دو مولفه از سه مولفه ی قطر داخلی ، قطر خارجی و ضخامت مشخص می شود . برای انتخاب ابعاد و سایز اورینگ ها با بیشترین عمر عملی و بهترین عملکرد و کارایی باید به تورم احتمالی و گسترش دمایی بالای آن توجه کنیم .

اصولا اورینگ ها به طور معمول از سایزداخلی 2 الی 700 میلی متر و ضخامت 1 تا 20 میلی متر را شامل می شود که وظیفه اصلی در آب بندی اغلب ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و خانگی و کشاورزی و دیگر صنایع خاص را بعهده دارند .

اصولا باید به نحوی سایز و اندازه اورینگ را انتخاب کنیم که حجم شیاری که اورینگ در آن جا می گیرد نیم 5% کمتر از حجم اورینگ باشد و همچنین سایز اورینگ ها کمی کوچک تر از سایزخارجی شیار باشد تا آب بندی به بهترین نحوه ممکن صورت پذیرد .

جنس اورینگ ها :

جنس آن بسته به کاربرد این محصول در جاهای مختلف و همچنین شرایط کاری مختلف فرق می کند .

جنس اورینگ ها از مواد پلیمری تی اس ایو تی پی ای ها می باشد که عمدتا از خانواده ی ترکیبات الاستومر استفاده می شود و بصورت نادر در برخی کاربردها از تفلون ها نیز استفاده می شود .

کامپوندها مواد آماده اولیه از جنس لاستیک می باشند که برای تولید اورینگ و محصولات دیگر لاستیکی استفاده می شوند.

عموما اورینگ ها از نظر جنس به NBR ، VITON ، SILICON ، KALERZ ، HNBR تقسیم می شوند .

انواع اورینگ ها از لحاظ جنس :

 • اورینگ وایتون

 • اورینگ تفلونی
 • اورینگ فلوروسیلیکون
 • اورینگ متری

 • اورینگ HNBR

 • اورینگ کالرز

 • اورینگ نئوپرن-کلوروپرن

 • اورینگ اتیلن پروپیلن

 • اورینگ با روکش فلورین
 • اورینگ افلاس
 • اورینگ نیتریل

اورینگها دو ویژگی خاص و متمایز کننده از دیگر قطعات لاستیکی دارند :

1) اندازه و ابعاد آن

2)جنس خاص یا نوع متریال آنها

اورینگ وایتون چیست؟

اورینگ وایتون از رایج ترین و پرکاربردترین و همچنین ارزان ترین آب بندهای رینگی و یا آب بند های الاستومری است که به صورت دو طرفه در سیستم های دینامیکی و استاتیکی وظیفه آب بندی را بعهده دارد .

مشخصات اورینگ وایتون :

نسبت بهNBR  و سیلیکون سنگین تر بوده و رنگ آن براق نیست . اورینگ وایتون یا نسوز در اثر کشیدن یا کارکرد در روغن ، گازويیل و بنزین حالت خود را حفظ می کند . البته لازم به ذکر است که هزینه اورینگ وایتون در مقایسه با اورینگ NBR بالاتر می باشد .

اورینگ وایتون ضد روغن ، هیدرولیک ، ضد اسید ، ضد بنزین ، ضد حلال ها و ضد سایش بوده و از اورینگ های معمولی و NBR فشار بسیار بیشتری را تحمل می کند .

مزایای اورینگ وایتون چیست؟

از مزیت های خاص اورینگ وایتون می توان به کارکرد راحت و نصب بسیار ساده آنان با توجه به مقاومت بالای آنها در برابر پارگی و انعطاف پذیری آنها ، شکل ساده ، اشغال فضای کم و وجود آن در سایز و اندازه ها و متریال لاستیکی متنوع نام برد .

تولید آسان و قیمت پایین و مناسب اورینگ ها نیز از دیگر محاسن استفاده از این قطعه لاستیکی پرکاربرد است .

طراحی اورینگ ها نسبتا ساده است و با استفاده از قوانین ساده برای هندسه ی شیارها آب بند به دست می آید . تمایل اورینگ ها برای برگشتن به شکل اولیه آن زمانی که مقطع فشرده است از اورینگ وایتون یک آب بندی عالی می سازد .

کاربرد اورینگ وایتون :

اورینگ وایتون با توجه به تراکم مولکولی پایین و مقاومت دمایی (میانگین مقاومت دمایی اورینگ وایتون از 20- درجه سانتیگراد تا 200+ درجه سانتیگراد می باشد.) و شیمیایی بالایی که دارد کاربرد فراوانی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع هوایی و صنایع خودرو و … کاربرد دارد .

در ادامه بعد از آشنایی با اورینگ وایتون به ذکر مشخصات تعدادی از اورینگ های دیگر می پردازیم :

 • اورینگ کالرز :

اورینگ کالرز kalrez) FFKM) یک نوع اورینگ لاستیکی از جنس پرفلوروالاستومر است که اولین بار یک شرکت آمریکایی به نام دوپونت آن را تولید و آن را با نام تجاری کالرز روانه بازار کرد . از خصوصیات بارز اورینگ کالرز استحکام بالا ، مقاومت شیمیایی و حرارتی بالا می باشد لذا در صنایع غذایی ، دارویی ، آب بندی در صنایع شیمیایی ، آب بندی در فشار بالا و آب بندی موتور صنایع هوایی و… کاربرد دارد .

انواع اورينگ کالرز در برابر بيش از ۱۸۰۰ ماده شيميايي ، اسيدها ، مقاومت دارند . دسته بندی این نوع اورینگ ها به صورت های زیر است :

اورینگ های کالرز در سايزهای استاندارد AS-568 ، اورینگ های متری کالرز و استاندارد JIS و اورینگ های سفارشی بنا به درخواست مشتری در بازار موجود است .

 • اورینگ انکپسولیتد :

اورینگ انکپسولیتد با هسته وایتون/ سیلیکون و پوسته تفلون نرم (FEP/PFA) اخیرا توانسته اند کاربرد وسیعی در صنایع مختلف پیدا کنند. این اورینگ ها با هسته ی وایتون-سیلیکون به دلیل این که در دمای بالا مقاوم بوده و از طرفی مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد خورنده دارند کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف از جمله صنایع شیمایی و غذایی دارند .

 • اورینگ اتیلن پروپیلن :

اورینگ اتیلن پروپیلن نسبت به اورینگ NBR در دمای بالاتری (حدود 140 درجه سانتی گراد) و مقاوم در برابر بعضی از مواد شیمیای و بخار آب همچنین در برابر اشعه UV می تواند فعالیت کند و در صنایع داروسازی ، غذایی کاربرد دارد .

 • اورینگ PTFE

اورینگ PTFE با رنگ سفید و سختی بالا که می توان گفت نزدیک به سختی پلاستیک می باشد ،در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و دمای کاری بالا را تحمل می کند اما از طرفی به دلیل همین سختی بالا و عدم آب بندی برای فشارهای بالا مناسب نمی باشد . کاربرد این اورینگ در مصارف استاتیک و دینامیک و صنایع شیمیایی و غذایی می باشد .

 • اورینگ فلوروسیلیکون :

اورینگ فلوروسیلیکون معمولا با رنگ آبی شناخته شده و به دلیل این که در دمای بسیار پایین تا -55 درجه سانتی گراد می تواند فعالیت داشته باشد و همچنین در برابر روغن های خورنده مقاومت بالایی دارد از آن در صنایع هوایی ، شیمیایی و آب بندی مکانیکال سیل ها استفاده می کنند .

 • اورینگ NBR :

اورینگ NBR یکی از پر مصرف ترین مواد در صنعت آبندی می باشد

که به علت کارایی بالا و قیمت پایین مورد استقبال خوبی از سوی صنعتکاران بخصوص در صنعت هیدرولیک و پنوماتیک قرار گرفته است. در صنعت اورینگ NBR با نامهای Nitril و یا BUNA-N نیز شناخته شده است .

ابزار اندازه‌گیری اورینگ ها :

از آن جایی که جنس اورینگ ها از لاستیک می باشد لذا اندازه گیری قطر آن ها با ابزارهای معمولی بسیار مشکل است و باید از ابزارهای خاصی استفاده کرد که در شکل ها و اندازه های مختلف جهت تسهیل در اندازه گیری قطر اورینگ ها طراحی شده اند .

مجموعه صمدی گروپ تولید کننده لرزه گیر لاستیکی ، دیافراگم لاستیکی ، کوپلینگ لاستیکی ، اورینگ وایتون و شیلنگ وایتون  ، اورینگ ، اورینگ سیلیکون ، اورینگ NBR ، اورینگ HNBR ، اورینگ کالرز ، اورینگ ACM ، اورینگ AEM  ، کاسه نمد ، واشر پلیت مبدل حرارتی آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی در سرتاسر میهن عزیزمان می باشد .

جهت ارتباط و مشاوره  میتوانید با شماره تلفنهای : 02133901826 و 02133971179 و تلفن همراه :09124114005 و 09104114005 تماس حاصل فرمایید .